Najpredávanejšie Android TV boxy

Najpredávanejšie Android TV boxy. Najlepšie recenzie má Homatics

Zariadenie, ktoré spraví aj z pomerne hlúpej TV chytrú? Android TV box to dokáže. Najpredávanejšie modely nemusia byť automaticky najlepšie, ale obľúbenosť svedčí o tom, že nad nimi treba aspoň rozmýšľať. Pozrela som sa na najobľúbenejšie Android TV boxy na našom trhu, pričom som vychádzala z údajov na stránkach ako Heureka, Alza, Nay atď. Môj osobný názor na tieto produkty môžete doplniť o svoje skúsenosti v komentároch na konci článku.

Publikované: 01.10.2024
Aktualizované: 04.10.2024
Obsah článku:

Najpredávanejšie Android TV boxy

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi TV Stick 4K5*Zobraziť produkt
Homatics Box R5*Zobraziť produkt
Xiaomi TV Stick5*Zobraziť produkt
Google Chromecast 45*Zobraziť produkt
Strong LEAP-S35*Zobraziť produkt

Jednoduché a lacné riešenie – napriek tomu, že multimediálne centrum Xiaomi podporuje iba Full HD obraz (rozlíšenie pri 60 FPS), je obľúbené. Hoci RAM má kapacitu len 1 GB a úložisko 8 GB, spotrebitelia sa v recenziách na výkon priveľmi nesťažujú. Výrazné mínus to tak asi nebude. Procesor Amlogic AMLS805Y so 4 jadrami je trochu starší, ale stále pomerne rýchly, takže streamovanie je zvyčajne bezproblémové. Plusom je podpora priestorového zvuku Dolby Audio a DTS Surround Sound (dekódovanie zvuku DTS a Dolby Multichannel HD Audio Decoding), za to si zaslúži tento lacný prístroj palec hore. Operačný systém nie je najnovší, ale Google Android 9.0 Pie ponúka intuitívne rozhranie a nechýba Google Play na sťahovanie aplikácií a ani Google Assistant, takže sa Xiaomi TV Stick stane súčasťou inteligentnej domácnosti. Podľa Heureky ide o Produkt roka 2021 a 2022, čo samo osebe svedčí o jeho kvalitách. Pomer cena/výkon považujem za veľmi dobrý. Mi TV Stick sa do TV zapája prostredníctvom HDMI portu a pripája pomocou WiFi 5, ovládač funguje cez Bluetooth 4.2. Ide o nekomplikovaný prístroj, ale to nepovažujem za mínus. Zariadenie síce plní účel, ale občas stráca signál a zamrzne obraz. To nie je dobrá správa. Popravde, parametre nie sú najhoršie, ale ak chcete tento typ multimediálneho centra, zvoľte si radšej 4K model.

Cena je vyššia len o pár eur, pritom je obraz omnoho lepší, 4K pri 60 FPS, zlepšil sa operačný systém – Google Android 11 – a zvýšila sa aj operačná pamäť na 2 GB (interná zostala rovnaká – 8 GB). O kvalite a obľúbenosti multimediálneho centra svedčí i ocenenie Produkt roku 2023. Vďaka podpore priestorových formátov Dolby Audio a DTS Surround Sound je zvuk aj v tomto prípade kvalitný. Plusom sú v prípade oboch Xiaomi zariadení malé rozmery. Ja to považujem za plus, samozrejme, nie každému to musí vyhovovať. Ovládanie je možné hlasom pomocou Google Assistanta, ale aj prostredníctvom ovládača, ten v balení nechýba. Samozrejmosťou je Chromecast na zrkadlenie obrazu z telefónu, notebooku alebo tabletu. To je, samozrejme, plus. Očakávania boli väčšie ako v prípade predchádzajúceho modelu, nie všetky sa naplnili. Zariadenie sa stále sem-tam zasekne a je nutné ho reštartovať. To mu k dobru neslúži.

Napriek tomu, že v názve má toto zariadenie Google, bez adaptéra beží na operačnom systéme Android, dostupné sú tak všetky Android aplikácie. Mohlo by tak ísť, teda aspoň podľa mňa, o dobré prepojenie týchto dvoch systémov. Podporované rozlíšenie (4K), podporované video formáty (HDR 10+, HDR10, HLG), ale aj podporované audio formáty (Dolby Atmos) a konektivita (Bluetooth, WiFi) nie sú na zlej úrovni. Podobne ako Xiaomi TV Stick sa k TV pripája pomocou HDMI, verzia 2.0. Ovládanie pomocou diaľkového ovládača a hlasového asistenta Google Assistant je očividne štandardom. Napriek tomu treba pochváliť, že Google Chromecast 4 v tomto prípade nevyčnieva z radu. V balení je i 1,5-metrový napájací USB-A/USB-C kábel, to nie je na škodu. Zrkadlenie obrazovky nechýba, to je dobrá správa. Zariadenie má elegantný dizajn, ide o malé plus. Moje pocity sú v prípade tohto multimediálneho centra zmiešané. Má mnoho plusov, to nepopieram, ale recenzie až také skvostné nie sú. Podľa spotrebiteľov je chod pomalší a zariadenie občas mrzne, to rozhodne nepoteší.

Recenzie nie sú najhoršie, chválim množstvo podporovaných video a audio formátov, konektivitu a rozhranie, dokonca i funkcie a podporované aplikácie. Zariadenie podporuje 4K rozlíšenie, RAM má 2 GB, úložisko 16 GB a operačný systém Android 11 – to sú parametre porovnateľné s Xiaomi TV Stick 4K. Avšak podporované video formáty (AVI, MP4, WMV, MPG, M-JPEG, SMV, AMV, H.265, HEVC, HDR 10+, TS, MKV, HDR10, MPEG) a audio formáty (AAC, AC‑3, AIF, AIFF, ALAC, AMR, APE, Apple Lossless, ASF, Audible, DD, DFF, Digital Plus, Dolby TrueHD, DSD, DSF, DTS, DXD, E-AC‑3, FLAC, LPCM, MP2, MP3, MP4, OGG, TrueHD, TTA, WAV, WAVE, WMA, WV) dokazujú, že multimediálne centrum si medzi konkurenciou vedie viac než dobre. Ovládanie je riešené pomocou diaľkového ovládača a hlasom cez  Amazon Alexa alebo Google Assistant. Možnosti tohto zariadenia sa tým však nekončia, WiFi je duálna, 5 GHz pripojenie nie je problém. To musím pochváliť, podľa recenzií je totiž dátový tok stabilný. Zariadenie je certifikované spoločnosťou Google, čo značí, že nechýba podpora jej produktov. Konektivita je fajn, ale pochvalu si nezaslúži port USB 2.0, ten môže byť ako doplnkový, ale pokiaľ ide o jedinú možnosť, považujem to za mínus. Strong LEAP-S3 ma zaujalo, ponúka skvelý obraz aj zvuk (Dolby Vision a Dolby Atmos), nechýba mu vstavaný Chromecast ani možnosť pripojenia bluetooth zariadení. Mnohí Android TV boxom vyčítajú ovládače bez čísel, podľa mňa je to len vec zvyku.

Vskutku priaznivé recenzie, 4K rozlíšenie, operačný systém Android TV 11 s automatickou aktualizáciou, slot na MicroSD kartu na rozšírenie pamäte, to vôbec nie je zlé. Nielenže ide o Android TV box, ale dá sa prepojiť s hlasovým asistentom Google Assistant, čo značí, že je možné aj jeho ovládanie hlasom. Ak dávate prednosť klasike ako ja, poteší vás minimalistický ovládač. Operačná pamäť nie je najmenšia, má 2 GB, napriek tomu je slot na rozšírenie internej pamäte dobrou správou. Interná pamäť má 16 GB. Procesor Amlogic S905X4 je, a potvrdili to aj recenzie, rýchly a spoľahlivý. Chválim zabudovanú funkciu Chromecast, TV sa dá jednoducho prepojiť so smartfónom (tabletom si notebookom) a zrkadliť obsah. Pozitívne vnímam konektivitu prístroja, USB typu C, USB 2.0, USB 3.0, Ethernet konektor, S/PDIF optický digitálny audio výstup, Dolby Digital/Dolby Digital Plus, WiFi 5 a Bluetooth 5.0 – to ani náhodou nie je málo. Predinštalovaných aplikácii nie je až tak veľa (YouTube, Netflix, Google Play obchod, Prime Video), ale dobrou správou je, že Homatics Box R podporuje rôzne ďalšie aplikácie, napr. MAX, Disney+, Magio TV, Skylink, Antik TV či VOYO. Spotrebitelia chvália výkonnosť, rozlíšenie i synchronizáciu s TV. Čo sa týka pomeru cena/výkon, je na vysokej úrovni, to chválim. Trochu zamrzí, že prispôsobenie frekvencie obrazu nie je automatické (chýba funkcia Auto Frame Rate), ale podľa mňa ide o detail. Vyzerá dobre na prvý i druhý pohľad, podľa mňa sa ho oplatí vyskúšať.

Moje tipy

Prekvapujuco je ponuka Android TV boxov celkom široká. Najpredávanejšie sa možno radia k najlepším, ale práve vám vyhovovať nemusia. Ak hľadáte zariadenie s ovládačom s číselníkom a, samozrejme, s kvalitným obrazom i zvukom, odporúčam Nokia Streaming Box 8000. V prípade, že sú pre vás podstatné pozitívne recenzie, zaujať vás môže zariadenie Mecool KM2. Osobne ma zaujal i model Blaupunkt B-Stream Box, pomer cena/výkon sa mi zdá na veľmi dobrej úrovni. Za pozornosť stojí i multimediálne centrum TESLA MediaBox XA400. Nielenže ide o overenú značku, ale ponúka inteligentné funkcie.

Ďalšie články z kategórie Elektro

Vaše hodnotenie:
(91%)