Najpredávanejšie čističky vzduchu. Najlepšie recenzie má Dyson
Predajnosť je pre vás najdôležitejším parametrom pri výbere? Potom vás poteší moje hodnotenie najpredávanejších čističiek vzduchu na našom trhu. Pri jeho tvorbe som vychádzala z rebríčkov popularity na známych portáloch typu Heureka, Alza, Nay atď. Budem rada, ak môj osobný pohľad na vybrané produkty doplníte o svoj názor v komentári na konci článku.
Najpredávanejšie čističky vzduchu
Tento produkt sa na Heureke dlhodobo radí k najpredávanejším. Dôvodom je pomerne nízka cena, avšak aj to, že ide o kombináciu čističky vzduchu a ionizátora. Popravde, vzduchový výkon nie je najvyšší, avšak vzhľadom na cenu je dostatočný – 65 m³/h. Zaujalo ma, že má až 3 úrovne nastavenia chodu, podľa čoho sa potom mení veľkosť miestnosti v m². Pri plnom výkone je to 51 – 75 m², čo je celý byt, minimálna veľkosť miestnosti je 15 m². Pri čističke vzduchu je podľa mňa veľmi dôležitým parametrom hlučnosť, Ionic-CARE chválim, hlučnosť totiž dosahuje 8 – 12 dB, čo je naozaj málo. Protiprašná účinnosť je 96 %, jasné, 99,9 % by bol pre alergikov ideál, ale za danú cenu ide o veľmi dobré číslo. Podľa zvoleného výkonu sa líši fungovanie. Pri plnom výkone proces čistenia + ionizácia vzduchu prebieha neustále, pri najnižšom pozostáva cyklus z 20 sekúnd činnosti a 170 sekúnd pauzy. Musím pochváliť umývateľný filter, jeho životnosť je neobmedzená, žiadne ďalšie náklady na chod prístroja tak nevznikajú. Podľa Heureky ide o Produkt roku 2020 až 2023, čo je spolu s množstvom kladných recenzií dôkazom, že túto jednoduchú čističku vzduchu sa oplatí vyskúšať.
Tri rýchlosti ponúka aj čistička vzduchu Xiaomi. Vzduchový výkon 500 m³/h potvrdzuje, že ide o veľmi výkonné zariadenie. Avšak vyššia je aj hlučnosť, 34 – 64 dB budete doma rozhodne počuť. V tomto prípade je použitý HEPA filter, oceňujem jeho vysokú účinnosť (99,97 %), žiaľ, jeho životnosť nie je neobmedzená, po cca roku ho budete musieť vymeniť. Podľa mňa je plusom tohto prístroja výber režimov: automatický, obľúbený (pomocou aplikácie sa dá nastaviť individuálna rýchlosť ventilátora), spánok, nízky, stredný, vysoký. K dobru mu slúži proces ionizácie vzduchu. Ja si na to síce nepotrpím, ale rozhodne je pozitívom tohto modelu, že ide o inteligentné zariadenie. Ovládať sa dá cez aplikáciu Mi Home, dokonca spolupracuje s Google Assistant a Amazon Alexa, takže sa dá riadiť aj pomocou hlasu. OLED displej pôsobí nenápadne, čo oceňujem, v noci vám nebude vypaľovať oči. Časovač, indikátor znečistenia a indikátor výmeny filtra sú potešujúce funkcie. Vzhľadom na to, že ide prístroj, ktorý býva zapnutý denne, je podstatným parametrom i príkon. 50 W sa mi zdá primeraných, v nočnom režime sú to dokonca len cca 4 W, to je naozaj málo. Musíte sa zmieriť s drahším filtrom, čo nepoteší pri jeho výmene, celkovo však podľa mňa nejde o zlý produkt.
Kvalita víťazí nad cenou alebo cena nie vždy rozhoduje, čoho je Dyson dôkazom. Čistička vzduchu za viac ako 300 eur našťastie má čo ponúknuť. Zaujal ma jej skvelý výkon 1 476 m³/h, avšak o niečo menej maximálna hlučnosť 62 dB. Prístroj je použiteľný v miestnosti s rozlohou 40 m², čo je celkom dosť. Dyson používa HEPA a uhlíkový filter, to je dobrá a zároveň zlá správa. Nepochybujem o jeho vysokej účinnosti, ale časom ho budete musieť vymeniť, na čo vás upozorní indikátor. Podľa popisu tento prístroj eliminuje cigaretový dym z okolitého prostredia, to je nepochybne dobrá vlastnosť, ak tomuto zlozvyku holdujete. Ja som stará škola, preto mi ovládanie diaľkovým ovládačom vyhovuje. Pôsobí jednoducho, dá sa ním nastaviť výkon i čas. Čistička funguje aj ako ventilátor, za čo má palec hore. Recenzie sa zhodujú v tom, že ide o dizajnový produkt fungujúci podľa očakávaní. Súhlasím, značka Dyson pre mňa predstavuje kvalitu. S ohľadom na cenu by neuškodilo pripojenie k WiFi.
Inteligentná čistička vzduchu na mňa pôsobí už na prvý pohľad nadštandardne. Pomer cena/výkon je podľa mňa na veľmi dobrej úrovni. Ide o produkt 2 v 1, nechýba totiž ionizátor. Použitý je kombinovaný filter – HEPA H13, uhlíkový, prachový a antibakteriálny, to značí vysokú účinnosť. Na výber je až 5 rýchlosti, čo považujem za slušné. Výkon 390 m³/h možno nie je najvyšší, ale zas hlučnosť od 27,8 do 60 dB je na tom v porovnaní s konkurenciou pomerne priaznivo. Podľa popisu je čistička vhodná do miestnosti s veľkosťou do 99 m², ide o neobvykle vysoké číslo, popravde, mnoho z nás nemá taký veľký ani celý byt, nieto jednu miestnosť. Pri filtrácii ma zaujala PlasmaWave technológia, ktorá sa stará o neutralizáciu baktérií a vírusu chrípky typu A. Podľa mňa to znie vskutku dobre. Inteligentný je v prípade tejto čističky prachový senzor, v automatickom režime prispôsobuje otáčky ventilátora kvalite vzduchu v miestnosti. Indikácia kvality ovzdušia a výmeny filtra, senzor svetla, tri režimy, štyri stupne čistenia vzduchu a päť rýchlostných stupňov považujem za ďalšie výhody tohto modelu. Oceňujem, že sa po registrácii na stránke výrobcu dá záruka predĺžiť až na 3 roky. Ovládanie je riešené cez ovládací panel, trochu mi chýba ovládač alebo WiFi pripojenie, a teda ovládanie cez telefón. Príkon 55 W je porovnateľný s ďalšími najpredávanejšími modelmi. Celkovo však na mňa pôsobí táto čistička možno nie bezchybne, ale má tak málo mínusov, že takmer bezproblémovo. Podľa mňa ide o naozaj dobrú voľbu.
V roku 2021 išlo o najpredávanejšiu značku čističiek v Európe, to samo osebe značí, že nad Philipsom treba uvažovať. Túto značku mám rada, ide o kvalitu, často s prémiovými funkciami. Cenovo i funkciami je táto čistička porovnateľná s konkurenciou. Kombinuje NanoProtect HEPA, filter s aktívnym uhlím a predfilter, účinnosť uvádza 99,7 % ultra jemných častíc, čo je podľa mňa naozaj efektívne. Čistička je vhodná „len“ do miestnosti s veľkosťou 36 m², v skutočnosti však takáto veľkosť úplne postačí. Áno, Dyson môžete použiť do až do 99 m², ale máte takú reálne doma? Oslovil ma senzor AeraSense, čistička totiž pravidelne skenuje vzduch a podľa toho volí vhodný režim čistenia. Musím povedať, že to na mňa pôsobí dobrým dojmom. Vítam 4 manuálne úrovne rýchlosti (vrátane spánkového režimu). Plusom tohto modelu je podľa mňa WiFi pripojenie a možnosť ovládania cez aplikáciu Air+, to výrazne rozširuje možnosti tohto stroja. Veľmi chválim hlučnosť čističky, pohybuje sa od 15 do 50 dB, čo v porovnaní s konkurenciou nie je vôbec veľa. Malý je aj príkon, len 27 W. Mínusom je potreba výmeny filtra po roku, ale elektrostatický filter má jedine Ionic-CARE, a taktiež chýbajúca ionizácia. Plusové stránky stále prevládajú nad tými zlými, preto stojí táto čistička vzduchu za vyskúšanie.
Moje tipy
Čistý a čerstvý vzduch v miestnosti vám neprinesú len najpredávanejšie čističky vzduchu na trhu. Zaujímavé funkcie, prípadne nízku cenu majú i ďalšie obľúbené modely. Veľmi lacnou voľbou, avšak s ionizáciou a UV lampou je Sencor SHA 8400WH. Ak sú pre vás dôležité dobré recenzie, pochváliť sa nimi môže trojstupňová čistička vzduchu Olimpia Splendid Aura Di. Mojím osobným favoritom je Electrolux Pure A9 PA91-404GY. Ide o drahší model, avšak nabitý modernými technológiami a s tichým chodom.