Najpredávanejšie mobily do 300 eur. Najlepšie recenzie má Xiaomi
Lacný a pritom kvalitný telefón je čoraz obľúbenejšou kombináciou. Podľa rebríčkov popularity na známych portáloch, ako napr. Heureka, Alza alebo Nay, som urobila výber najpredávanejších lacných telefónov na našom trhu. Ide o môj osobný názor na dané produkty, budem rada, ak sa v komentároch podelíte o svoje skúsenosti s nimi a moje tvrdenia potvrdíte alebo vyvrátite.
Najpredávanejšie mobily do 300 eur
Mňa osobne okrem ceny pri telefónoch zaujíma rýchlosť systému, kvalita fotoaparátu, ale aj displeja, výdrž batérie, možnosti nabíjania či pamäť. Áno, nie je toho málo, ale dostatočne kvalitný telefón by mal mať požadované vlastnosti primerane vyvážené. Xiaomi je Android telefón s operačným systémom Android 13 a 8-jadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 s frekvenciou 2,4 GHz. Spolu s 8 GB RAM, 256 GB úložiskom a 6,67" AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz je streamovanie videí rýchle a plynulé, možné je i hranie hier. Osobitne ma zaujal zadný fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx, doplnený o širokouhlý 8 Mpx a 2 Mpx makro objektív. Selfie kamera má rozlíšenie 16 Mpx. Nepáči sa mi, že šošovky fotoaparátu vyčnievajú, preto môže bez ochranného obalu (nájdete ho v balení) dôjsť k ich poškodeniu. Ale kvalitu fotografií chválim, podľa recenzií sú veľmi dobré, aspoň na danú cenovú kategóriu. Rovnako dobré sú videá, maximálne rozlíšenie je 2 160 p (4 K). Pozitívom je 67 W rýchlonabíjanie, pár minút stačí na to, aby bol telefón nabitý na polovicu. Výdrž batérie je postačujúca, kapacita 5 100 mAh je viac-menej štandard. Telefón má snímač odtlačkov prstov, bezpečnosť je teda zaručená. Stupeň krytia je slabší (IP54), ale ide o Dual SIM model, čo je plusom. Vďaka duálnym reproduktorom s technológiou Dolby Atmos je telefón využiteľný na počúvanie hudby i sledovanie filmov. Pomer cena/výkon je podľa mňa veľmi dobrý, tento telefón podporuje 5G pripojenie, rýchly bude aj internet.
Vskutku lacný je telefón Redmi 13C, kvalita však cenu presahuje. IPS displej s rozlíšením 1 600 x 720 px, obnovovacou frekvenciou 90 Hz a 8-jadrový procesor MediaTek Helio G85 s 2 GHz frekvenciou síce nezvládnu hranie náročnejších hier, ale spustenie viacerých aplikácií naraz alebo pozeranie videí funguje bez problémov. RAM 8 GB a pamäť 256 GB ponúkajú dostatok priestoru na všetky aplikácie aj fotografie, dokonca sa dá pamäť rozšíriť, prítomný je slov na pamäťové karty do 1 TB. Aj tento telefón je Dual SIM (2x Nano SIM). Fotoaparát je slabší, hlavný má síce rozlíšenie 50 Mxp, ale širokouhlý má len 2 a makro objektív iba 0,0,8 Mpx. Selfíčka si môžete robiť pomocou 8 Mpx. Nejde o najvyššie čísla, avšak podľa recenzií sú fotografie aj za horších podmienok vydarené. Batéria má kapacitu 5 000 mAh, v standby režime vydrží až 25 dní, čo je veľmi pekná výdrž. Nabíjanie je len 18 W, preto trvá dlhšie, s ohľadom na výdrž to je však odpustiteľný faktor. Nejde o odolný telefón, vode a prachu sa preto radšej vyhnite. Hoci podporuje len 4G pripojenie, plne to stačí. Príjemne ma prekvapili dobré recenzie, v ktorých sa spomína nielen veľkosť pamäte a kvalita fotiek, ale aj vysoká výdrž batérie a skvelý pomer cena/funkčnosť. Ak hľadáte veľmi lacný telefón, môže ísť o dobrú voľbu, avšak v súčasnosti sú také veľké možnosti, že odporúčam radšej si priplatiť a nerobiť kompromisy.
Osvedčená značka, ktorá nesklame – tak vnímam výrobcu Samsung. Telefón A35 s 8-jadrovým procesorom Exynos 1380 s frekvenciou 2,4 GHz disponuje 6,6" Super AMOLED displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz. FHD rozlíšenie tiež nie je na zahodenie. Rozlíšením fotoaparátu nezaostáva, avšak ani nevyniká nad konkurenciou. Zadný fotoaparát má 3 objektívy, hlavný má rozlíšenie 50 Mpx, širokouhlý objektív 8 Mpx a makro 5 Mpx. Predný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx, čo je oproti konkurencii v tejto cenovej triede málo. Podporované rozlíšenie videa je dostatočné (2 160 p), avšak za sekundu urobí len 30 snímok. Opäť ide o Android telefón (verzia OS Android 14), čo je overený a veľmi obľúbený operačný systém. Ja ho tiež uprednostňujem. Batéria má štandardnú kapacitu 5 000 mAh, rýchlonabíjanie 25 W nie je úplne zlé, ale rozhodne nie je najlepšie v tejto cenovej kategórii. Operačná pamäť je menšia (6 GB), rovnako aj vnútorná pamäť (128 GB), avšak veľkou výhodou je, že sa dá pomocou Micro SD rozšíriť až o 1 TB. Bezdrôtové technológie (GPS, Bluetooth, Wi-Fi a NFC) a podpora 5G pripojenia hrajú v prospech tohto zariadenia. Telefón je Dual SIM (Nano SIM), čo je samozrejmosťou najpredávanejších lacných telefónov. Milo ma prekvapila odolnosť telefónu IP67, podľa mňa ide o podstatný parameter. Okrem pomalšieho nabíjania nemajú voči tomuto modelu spotrebitelia žiadne vážnejšie výčitky. Kvalitné materiály, pekné spracovanie, krásne fotky sú v recenziách spomínané najčastejšie. Súhlasím, že ide o dobrý telefón, za primeranú cenu ponúka niektoré prémiové funkcie a je odolný.
Napriek tomu, že Motorola má najlepšie časy už dávno za sebou, stále sa sem-tam objaví telefón z jej produkcie, ktorý stojí za pozornosť. Motorola Moto G54 v danej cenovej kategórii za konkurenciou nezaostáva. Ako prvú spomeniem kapacitu batérie, ktorá má príjemne prekvapila. V ostrom režime vydrží 6 000 mAh batéria až 3 dni, čo skutočne nie je zlý výsledok. Nabíjanie 33 W nie je ultrarýchle, ale zaberie len niekoľko desiatok minút. Ako veľmi dobré musím označiť i 8-jadrový procesor Dimensity 7020, 12 GB RAM a 256 GB úložisko (pomocou pamäťovej karty sa dá rozšíriť o 1 TB). IPS displej s Full HD+ rozlíšením a 120 Hz obnovovacou frekvenciou ponúka plynulý chod aj rýchle reakcie, pozerať sa teda dajú videá, bezproblémové je surfovanie po internete i hranie hier. To podľa mňa nie je zlé. A ani priestorový zvuk Moto Spatial Sound nie je najhorší. Hlavný 50 Mpx fotoaparát s technológiou Quad Pixel spolu s 8 Mpx makro objektívom a optickým stabilizátorom obrazu robia podľa recenzií skvelé fotografie. Predný 16 Mpx objektív je za danú cenu jednou z lepších možností. Video môžete robiť vo Full HD kvalite (60 sn./s), čo je vcelku fajn. Motorola podporuje 5G pripojenie, surfovanie po internete bude rýchle. Oceňujem snímač odtlačkov prstov, telefón reaguje okamžite. Niekoho možno zaujme aj slot na nano SIM + eSIM. Musím povedať, že ma tento telefón príjemne prekvapil. Podľa parametrov sa nad ním oplatí uvažovať, konkurencii sa totiž bez problémov vyrovná.
Telefón so Super AMOLED displejom s FHD rozlíšením sa síce radí do nižšej cenovej triedy, ale dokáže zaujať viacerými parametrami. 6,4" Super AMOLED displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a rozlíšením FHD, 8-jadrový procesor Exynos 1380, 8 GB RAM a 128 GB úložisko (pomocou microSD karty sa dá rozšíriť o 1 TB) stoja za zváženie. Mňa zaujal fotoaparát a odolnosť telefónu proti vode aj prachu (IP67). Zadný fotoaparát pozostáva z troch objektívov, hlavný má rozlíšenie 50 Mpx, ultraširokouhlý objektív má 12 Mpx a makro objektív 5 Mpx. Oveľa zaujímavejšia je však selfie kamera s rozlíšením 32 Mpx, za danú cenu ide o nadštandard. Kvalita videa je na dobrej úrovni, Galaxy A54 dokáže točiť video v rozlíšení 4K. Kapacita batérie neprekvapí (5 000 mAh), výdrž je solídna, trochu sklame 25 W rýchlonabíjanie. Telefón zvládne hranie mobilných hier (hoci miestami sa budete musieť uspokojiť s menej kvalitným obrazom), pozeranie videí i otvorenie viacerých aplikácií naraz. Senzor odtlačkov prstov je podľa recenzií síce trochu pomalý, ale nechýba podpora 5G siete, NFC ani Dual SIM (nanoSIM + eSIM ). Napriek niekoľkým nedokonalostiam nejde o zlú voľbu. Tento telefón sa určite oplatí.
Moje tipy
Najpredávanejšie lacné telefóny sú obľúbené predovšetkým pre priaznivý pomer cena/výkon. Ak od telefónu veľa neočakávate a záleží vám predovšetkým na cene, odporúčam Infinix Smart 8. Ide o základ s menšou pamäťou i menej kvalitným fotoaparátom. Za zmienku stojí Samsung Galaxy A15, ktorý sa môže pochváliť priaznivými recenziami. Za primeranú cenu ponúka primeraný výkon. Oslovil ma i mimoriadne odolný smartfón Motorola Edge 40 Neo, ktorý ponúka spoľahlivý výkon a rýchlosť.