Najpredávanejšie sous-vide variče. Najlepšie recenzie má Salente
Pomalé varenie vo vákuu je zdravé varenie. Sous-vide variče sú čoraz populárnejšie, mimoriadnej obľube sa tešia nielen najpredávanejšie modely. Predajnosť sa na rôznych weboch (napr. Heureka, Alza, Nay a pod.) mierne líši, vybrala som z nich 5 naj produktov a pripravila ich hodnotenie. Budem rada, ak ho doplníte o svoje osobné skúsenosti v komentároch pod článkom.
Najpredávanejšie sous-vide variče
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Lauben Sous Vide Stick SV01 | Zobraziť produkt | |
Siguro SV-R850B | Zobraziť produkt | |
G21 Maestro | Zobraziť produkt | |
Salente ChefMax | Zobraziť produkt | |
G21 Trofeo | Zobraziť produkt |
Vskutku moderný ponorný sous-vide varič, o čom svedčí jeho prepojiteľnosť s WiFi a možnosť ovládania cez aplikáciu. To ma zaujalo. Varič sa môže používať v nádobe s min. objemom 6 l a hĺbkou 15 cm, toto je viac-menej štandard. Chválim rozsah nastaviteľnej teploty (10 – 95 °C), presnosť teploty +/- 0,5 °C a možnosť nastaviť čas varenia. Na koniec varenia upozorní zvukový signál, ktorý považujem za veľmi praktickú záležitosť, následne sa prístroj vypne. Ovládanie pomocou mobilnej aplikácie TUYA poteší, hoci podľa mňa nejde až o taký dôležitý parameter, keďže teplotu a dobu varenia možno nastaviť priamo na rukoväti prístroja. Dobrou správou je, že v aplikácii sa nachádzajú aj rôzne recepty. Podľa recenzií nie je aplikácia veľmi vydarená, na mňa pôsobí jednoducho, ide vyslovene o vec vkusu. Musím pochváliť odložený štart varenia, hoci je dostupný len v aplikácii. Ako výhodu vnímam i predĺženú 3-ročnú záruku na prístroj. Kombinácia nehrdzavejúcej ocele a plastu nepôsobí lacno. Dobré stránky rozhodne prevyšujú nad tými zlými a tento sous-vide varič sa oplatí vyskúšať.
WiFi ovládanie cez mobilnú aplikáciu umožňuje aj G21 Maestro. To vzhľadom na cenu nie je až takým prekvapením. Nemilým prekvapením však je plastové vyhotovenie. Pod ním sa nachádza ponorná časť z nerezu s vnútornou vykurovacou špirálou a vrchná časť s elektronikou a dotykovým displejom. Varič sa dá ovládať prostredníctvom displeja alebo cez aplikáciu G21 Smart Home. Zvoliť sa v nej dá recept, následne prípravu prístroj prispôsobí zvolenej potravine, to sa mi páči. Teplota sa dá nastaviť v rozmedzí 0 až 90 °C, čo vnímam ako dostatočné, zaujímavejšie je, že sa dá nastaviť s presnosťou +/- 0,1 °C. Príkon je síce 1 200 W, ale výkon dosahuje „len“ 900 W. Doba prípravy sa dá nastaviť na časovači priamo na prístroji, čo je podľa mňa plusom. Možnosť voľby sa vždy hodí. Max. objem nádoby je 30 l, min. sa neuvádza, ale od Sigura sa veľmi líšiť nebude. Nebudem klamať, nezaujal ma až tak veľmi ako varič Siguro SV-R850B, hoci aplikácia vyzerá o niečo lepšie.
Ponorný varič ponúka nastavenie teploty v rozmedzí 20 – 95 °C, časovač a uchovanie teploty, vzhľadom na cenu je to trochu málo. Konkurencia v danej cenovej kategórii ponúka WiFi pripojenie a ovládanie cez aplikáciu. Tento jednoduchý prístroj sa dlhodobo radí k najpredávanejším a podľa portálu Heureka ide o Produkt roka 2022 a 2023, čo svedčí o jeho kvalitách. Prevedenie prístroja sa mi pozdáva, je to kombinácia nehrdzavejúcej ocele (spodná časť) a plastu s elektronikou a dotykovým displejom. Ovládanie je mimoriadne jednoduché, riešené pomocou jedného tlačidla. Podľa recenzií teplotu drží na 0,5 °C presne a s prístrojom sa ľahko a intuitívne pracuje. Varič Lauben dokazuje, že v jednoduchosti je krása.
Víťaz (2021) a držiteľ ocenenia Red Dot Design Award, dizajn je naozaj vydarený. Samozrejme, ide o plus, hoci menej podstatné ako funkcionalita. Výber prednastavených receptov v pamäti variča na mňa zapôsobil, 18 v tomto prípade nie je malé číslo, v dobrom ma zaujal aj farebný TFT displej. Poteší, že k výberu sa dá pridať 5 vlastných receptov. Rozsah teplôt síce nie je najväčší (40 – 90 ° C), možnosti nastavenia času sú široké (5 min – 100 h). Presnosť udržiavania teploty je ± 0,3 °C, to vôbec nie je zlé. Ako plus vnímam sťahovací transportný a ochranný vak v balení, ale aj vodoodolnosť IPX7 (vydrží 30 minút ponorený do hĺbky 1 metra). Na rozdiel od konkurencie je príprava pokrmov možná v hrncoch s objemom 6 až 50 l ( u väčšiny modelov je max. 30 l), a to v hrncoch a nádobách z akéhokoľvek materiálu, dokonca aj z plastu určeného na kontakt s potravinami. Zaujala ma indikácia nízkeho stavu vody, túto funkciu vnímam ako užitočnú. Varná jednotka je z nerezovej ocele, držiak je z plastu, varič na prvý pohľad pôsobí kvalitne. Odnímateľný kryt z nehrdzavejúcej ocele výrazne uľahčuje čistenie. Tento sous-vide varič ma oslovil a považujem ho jednoznačne za skvelú voľbu.
V prospech tohto modelu hovorí možnosť nastaviť teplotu v rozmedzí 5 až 95 ° C s presnosťou na 0,1 °C. Ponorný diel s vnútornou varnou špirálou je z nerezovej ocele, vrchná časť s elektronikou a okrúhlym dotykovým displejom je z plastu. To je viac-menej štandard, avšak plastová časť nevyzerá veľmi kvalitne. Prevedenie preto nechválim. Čas sa dá nastaviť (chýba údaj o rozsahu), to je, samozrejme, plus, variť možno v nádobách s max. objemom 30 l, hladina nesmie byť nižšia ako 11 cm. Ovládanie je jednoduché, to je rozhodne pozitívne. Na displeji sa dá zobraziť aktuálna aj naposledy nastavená teplota, taktiež čas zostávajúci do konca programu, spustiť a ukončiť program či nastaviť požadovanú teplotu a čas. Tento varič možno použiť aj na zmrazené vákuované potraviny, čo nebýva samozrejmosť. Nie je vyslovene zlý, ale vzhľadom na cenu by som čakala, že ponúkne niečo naviac.
Moje tipy
Sous-vide variče vás zaujali, ale najpredávanejšie sa vám až tak nepáčia? K dispozícii je veľa ďalších modelov, napr. Aeno SV1. Cena nie je najvyššia, pritom ponúka 4 prednastavené programy, teplota sa dá nastaviť do 95 °C a doba varenia až na 100 hod. Dobre hodnotený je vodoodolný varič Laica SVC107L, ktorý sa dodáva s 5 sáčkami. Steba SV 120 síce nemilo prekvapí cenou, ale zaujme výkonom a možnosťami nastavenia.