Najpredávanejšie webkamery. Najlepšie recenzie má Creative
Hoci sú kamery v telefóne i v notebooku, mnoho ľudí siaha práve po webkamere ako tej najpohodlnejšej možnosti na streamovanie a videokonferencie. Pokiaľ je pre vás dôležitým faktorom predajnosť, hodnotenie najobľúbenejších webkamier na našom trhu je určené pre vás. Pri jeho tvorbe som vychádzala z rebríčkov popularity na známych weboch ako Heureka, Alza, Nay a niekoľkých ďalších. Ide len o môj osobný názor, vaše skúsenosti sú vítané v komentároch na konci článku.
Najpredávanejšie webkamery
Dlhodobo veľmi dobre predávaná webkamera na viacerých weboch a top produkt v hodnotení Produkt roka (v rokoch 2016 až 2023, okrem roka 2021), to podľa mňa veľa napovedá o kvalitách tohto výrobku. Napriek tomu, že rozlíšenie je len Full HD (1 920 × 1 080 px) s rýchlosťou 30 snímok za sekundu, fotografie dokáže robiť až 15 Mpx. Popravde, obraz sa mi podľa opisu nezdá top, ale podľa recenzií je kvalitný a na stream pre začiatočníkov úplne stačí, a to je dôležité. Uhol záber je podľa mňa pomerne malý, 78 ° rozhodne nie je najvyššie číslo. Pochváliť však musím automatické zaostrovanie, v kamere sa preň nachádza rovnaký typ motorčeka ako v smartfónoch, ale aj redukciu okolitých ruchov a korekcia pri slabom osvetlení. Zaujala ma kvalitne pôsobiaca konštrukcia, ako potvrdili spotrebitelia, na notebooku je uchytenie stabilné. Plusový bod si kamera zaslúži za možnosť prichytenia k statívu. Kamera je kompatibilná s OS Windows 7 až 11 aj s Mac OS, to je, samozrejme, jej výhoda. Chválený je i zvuk, kamera má vstavaný stereo mikrofón a stereofónny záznam prispieva k pocitu priestorovosti zvuku. To sú všetko dobré správy. Trochu horšou je nutnosť si kameru nastaviť. Ak totiž chcete mať naozaj pekný obraz, musíte si ju v PC pracne nastaviť, ale pri každom vypnutí alebo reštartovaní počítača sa nastavenia vrátia do pôvodného stavu a je nutné to urobiť opäť. Podľa mňa nejde o najlepšiu voľbu, ale vzhľadom na pomer cena/výkon si pozornosť určite zaslúži.
Full HD video ponúka aj kamera Creative Live!, avšak fotografie dokáže robiť len 2 Mpx, čo je vskutku malé číslo. Podľa recenzií je obraz ostrý a zvuk je OK, mikrofóny sú podľa spotrebiteľov citlivé a poskytujú možnosť zapnutia b (funkcia NoiseClean-out). Pozornosť si zaslúži funkcia VoiceDetect na ovládanie stlmenia mikrofónu pomocou detekcie hlasu. Uhol záberu je aj v tomto prípade pomerne malý (77 °), je však porovnateľný s Logitechom. O niečo lepšie je na tom otáčanie o 360 ° a 30 ° náklon. Kompatibilita s Windows 10, Windows 11 a Mac OS sa mi javí ako dostatočná, predsa len už asi doma nikto nemá počítač so starším OS. Chválim krytku objektívu, ide o mimoriadne praktickú záležitosť, tú Logitech nemá. Plusom je, že táto kamera nepotrebu dodatočnú inštaláciu ovládača, pripája sa pomocou USB kábla a funguje s väčšinou bežných videokonferenčných aplikácií. Ktoré sú tie nebežné, však výrobca zabudol prezradiť. Pomer cena/výkon je podľa mňa na výbornej úrovni, kamera nepôsobí zle.
Lacná kamera, nemusí ísť, samozrejme, automaticky o negatívum. Ponúka Full HD rozlíšenie videa (snímková frekvencia 30 FPS), čiže sa vyrovná konkurencii, predčí ju však zorným uhlom až 106 °. Fotografie robí len 2 Mpx, to je veru málo. Dobrou správou je inštalácia Plug & Play, kamera bude fungovať bez nainštalovania ovládačov, stačí ju pripojiť pomocou USB 2.0 (3.0 by bolo lepšie). Hoci kamera disponuje 1/2,9“ CMOS senzorom Sonix so svetelnosťou f/2.4, podľa spotrebiteľov obraz nie je taký kvalitný, ako sľubuje výrobca. Žiaden perfektný obraz s jasnými detailmi a prirodzenými farbami. Manuálne zaostrovanie považujem za mínus, viem, kamera ja lacná, ale aj tak. Vstavaný duálny mikrofón tiež neponúka najkvalitnejší zvuk, ale podľa recenzií to na bežné videá bohato stačí. Kompatibilita je pomerne široká – Microsoft Windows XP (SP2, SP3), Vista, 7, 8, 10 a 11, Linux, alebo OS s UVC driverom – chýba Mac OS a Android, ale s tým často nie sú kompatibilné ani omnoho drahšie kamery. Ak chcete kameru na súkromné účely, prečo nie, ak aj na pracovné, toto vhodná voľba nebude.
Už podľa ceny je zrejmé, že táto kamera má čo ponúknuť. Prvým plusom je kvalita obrazu, rozlíšenie 4K (3 840 × 2 160 px) s frekvenciou 30 snímok za sekundu (alebo Full HD pri 60 FPS) sa pri webkamerách stále objavuje skôr zriedkavejšie, senzor STARVIS sa stará o jemný obraz aj pri zlých svetelných podmienkach. Druhým je automatické ostrenie a redukcia okolitých ruchov. Výhodou je i možnosť sklopenia kamery a režim Show Mode, ktorý je užitočný, ak potrebujete zdieľať svoje poznámky položené na stole. Kamera sa spolieha na umelú inteligenciu nielen pri korigovaní obrazu, ale aj čo sa týka zvuku (integrované mikrofóny s duálnym formovaním lúča a potlačením šumu). Kameru možno používať s automatický režimom, ale obraz sa dá aj prispôsobiť pomocou aplikácií Logi Options+ a G Hub, čo je určite plusom. Kamera je kompatibilná s OS Windows (10 a viac), Mac OS (10.15 a novší), Chrome OS i s Linuxom, čo rozširuje jej využiteľnosť. Hoci je certifikovaná len pre Microsoft Teams, Zoom, Google Meet, kompatibilná je i s Chromebook, Streamlabs, WebEx, Skype, FaceTime, Google Meet, OBS. Páči sa mi i integrovaná krytka objektívu na ochranu súkromia. Papierovo na mňa táto zapôsobila, avšak cena sa mi stále zdá pomerne vysoká.
„Vytvorená pre videokonferencie“ je i ďalšia kamera z dielne Logitech. Podľa výrobcu bola vytvorená aj na natáčanie v hlučnejšom prostredí, avšak realita je podľa spotrebiteľov taká, že redukcia okolitých ruchov nie je ideálna a radšej si pri hovoroch treba zatvoriť okno. Väčšina však považuje mikrofón za kvalitný, preto nejde vyslovene o mínus. Rozlíšenie je Full HD, fotografie robí 4 Mpx, uhol záberu 90 °, nechýba automatické ostrenie a korekcia pri slabom osvetlení – kamera jednoducho nevybočuje z radu, zachováva štandard. Dizajn považujem za vydarený, kamera nie je príliš nápadná. Aj tento model je certifikovaný na použitie s Microsoft Teams, Google Meet a Zoom, ale využitie je, samozrejme, omnoho širšie. Podporované sú Mac OS i Windows 10 a viac. Kvalita obrazu pomocou korekcie obrazu tváre je zaisťovaná aj v tomto prípade na báze umelej inteligencie. Zaujala ma technológia RightSight, vďaka ktorej sa môžete počas videohovorov pohybovať bez toho, aby ste opustili záber. Chválim integrovanú krytku, ale aj výber z 3 farebných variantov. Kamera nemusí byť len čierna alebo biela. Ide o rozumnú kvalitu za primeranú cenu, a to aj napriek tomu, že cena pri takom pomalom vývoji webkamier dlhodobo neklesá.
Moje tipy
Hoci má Logitech pevné miesto medzi webkamerami, na výber je mnoho ďalších výrobcov a aj cenových relácií. Na profesionálne streamovanie sa môže hodiť webkamera Razer Kiyo s viacstupňovým prstencovým LED osvetlením. Ak hľadáte kameru s výbornými recenziami, vysokým rozlíšením a za pomerne nízku cenu, odporúčam Niceboy Stream Elite 4K. Na streamovanie je uršená i kamera Lorgar Circulus 910 s kruhovým svetlom s uhlopriečkou 5,5 palca. Pokiaľ je pre vás pri výbere najdôležitejšia cena, webkamera Rollei R-CAM 100 je nielen lacná, ale ponúka Full HD rozlíšenie a automatické zaostrovanie.