Najpredávanejšie WiFi routre

Najpredávanejšie WiFi routre. Najlepšie recenzie má TP-Link

Bez WiFi routra sa dnes už doma nepohnete. Ak uvažujete nad novým modelom, najpredávanejšie WiFi routre môžu byť pre vás vhodnou voľbou. Pri mojom hodnotení najobľúbenejších modelov som vychádzala z rebríčkov popularity na známych portáloch, ako napr. Heureka, Alza, Nay a niekoľkých ďalších. Budem rada, ak sa podelíte o svoje osobné skúsenosti v komentároch na konci článku.

Publikované: 05.11.2024
Obsah článku:

Najpredávanejšie WiFi routery

Názov Hodnotenie Detail
TP-Link Archer AX535*Zobraziť produkt
TP-Link Archer C65*Zobraziť produkt
TP-Link TL-WR841N5*Zobraziť produkt
TP-Link Archer AX235*Zobraziť produkt
TP-Link Archer C805*Zobraziť produkt

Dvojpásmový router (2,4 GHz 574 Mb/s + 5 GHz 1 201 Mb/s) generácie WiFi 6 s podporou siete OneMesh – to znie veľmi dobre. WiFi router ma príjemne prekvapil viacerými parametrami. Predovšetkým plynulým streamovaním a sťahovaním v rozlíšení 4K s 1,8 Gb/s WiFi, technológiou OFDMA, BeamForming, front-end modulom a štyrmi anténami. Dobrou správou je, že tento router podporuje všetkých európskych poskytovateľov internetových služieb (s dodatočnou podporou L2TP/PPTP), pomocou mobilnej aplikácie Tether umožňuje nastaviť rodičovskú ochranu a upozorní na nové pripojené zariadenia. Router podporuje štandard 802.11s aj všetky predchádzajúce štandardy 802.11 (a/b/g/n/ac/ax), k dispozícii sú 4× LAN 1 Gbit a 1× GWAN porty, šifrovanie WPA-PSK, WPA2-PSK a WPA3. Ethernetový kábel sa nachádza v balení, čo považujem za malé plus. Recenzie potvrdili veľmi dobrý výkon prístroja/pokrytie, prístroj má dobrú rýchlosť a funguje bez výrazného oneskorenia aj pri použití viacerých zariadení. Cena nie je prehnaná, vzhľadom na to, čo všetko router ponúka, je pomer cena/výkon na naozaj dobrej úrovni.

Opäť ide o dvojpásmový router, avšak nie je taký rýchly ako Archer AX23. V pásme 2,4 GHz je max. rýchlosť 300 Mb/s a v 5 GHz pásme 867 Mb/s. Na výber sú 4× Gbit LAN a 1× GWAN porty, čo je, prirodzene, plusom tohto modelu. Štyri externé antény sú podobne ako pri modeli Archer AX23 vybavené technológiou BeamForming, router je kompatibilný s technológiou OneMesh a nastaviť sa dá jednoducho pomocou aplikácie TP-Link Tether. Chválim podporu starších aj novších štandardov 802.11 (a/b/g/n/ac), technológiu MU-MIMO s možnosťou obsluhovať viacero zariadení súčasne a aj najnovší protokol zabezpečenia WiFi siete WPA3. Zaujala ma technológia tvarovania lúča, vďaka čomu router deteguje zariadenia s nízkym výkonom aj tie vzdialené a silu bezdrôtového signálu sústredí ich smerom. Router pôsobí bezpečne a hoci patrí iba do generácie „WiFi 5“, svoju úlohu splní viac než dobre. Rýchlosť WiFi prenosu 1 167 Mb/s nie je najhoršia, hoci sa modelu Archer AX23 nevyrovná (1 775 Mb/s).

Už podľa ceny mi bolo zrejmé, že tento router toho veľa ponúkne, priznávam, nie som sklamaná. Dvojpásmový router generácie WiFi 6 podporuje štandardy 802.11a/b/g/n/ac/ax a ponúka max. rýchlosť WiFi 2 976 Mb/s. V 2,4 GHz pásme je max. rýchlosť streamovania 574 Mb/s a v 5 GHz pásme 2 402 Mb/s, čo samo osebe potvrdzuje, že router je rýchly. Aj v tomto prípade sú k dispozícii 4 externé antény s technológiou BeamForming, v prípade vyšších radov TP-Link routrov ide očividne o štandard. Pozitívnou správou je kompatibilita s Amazon Alexa, router sa dá ovládať hlasovými príkazmi, avšak chýba mi možnosť ovládania cez Google Assistant. Chválim aj zabezpečenie TP-Link HomeShield pre neobmedzený počet klientov a šifrovanie WPA3, ide podľa mňa o jednu z najdôležitejších vlastností, ktorá by nemala chýbať žiadnemu routru. Ako v prípade modelov Archer AX23 a C6, ani tu nechýba 1× GWAN a 4× LAN 1 Gbit port. TP-Link Archer AX53 je kompatibilný s TP-Link OneMesh aj EasyMesh. Mobilná aplikácia Tether vyzerá byť jednoduchá na ovládanie, čo považujem za plus. Dá sa pomocou nej nastaviť rodičovská kontrola a informuje o každom novom pripojení. Vzhľadom na cenu mi trochu chýba možnosť pripojenia cez USB. Pripojenie k internetu je rýchle, čo potvrdili aj spotrebitelia. Ak sa zmierite s vyššou cenou, podľa mňa jeho výber ľutovať nebudete.

Vzhľadom na prijateľnú cenu ma oslovila vysoká prenosová rýchlosť. V 2,4 GHz pásme je to 600 Mb/s, v 5 GHz pásme je to až 1 300 Mb/s. Podporuje štandardy 802.11a/b/g/n/ac, čo vôbec nie je zlé. Poteší aj šifrovanie (WP3) a smerovač disponujúci technológiou MU-MIMO s možnosťou obsluhovať viacero zariadení súčasne a technológiou BeamForming. Na káblové pripojenie slúžia 4 LAN konektory, na pripojenie k internetu slúži WAN konektor, čo je viac-menej štandard. Zaujali ma funkcie Airtime Fairness a SmartConnect, chválim technológiu OneMesh aj jednoduché nastavenie pomocou aplikácie TP-Link Tether. Rozdiely medzi najpredávanejšími routrami TP-Link nie sú podľa mňa príliš veľké, preto ide vyslovene o záležitosť preferencií. Podľa recenzií sa tento model oplatí.

Mimoriadne lacný WiFi router, nízka cena je jeho najväčšou výhodou. Podporuje totiž iba štandardy 802.11b/g/n, 2,4 GHz sieť s max. rýchlosťou 300 Mb/s a zabezpečenie nie je také vysoké ako u predchádzajúcich modelov (WPS, WPA, WPA2, WPA-PSK a WPA2-PSK). Externé antény sú síce iba 2, ale podľa recenzií tento router ponúka základ za primeranú cenu. WiFi 4, 1× WAN a 4× LAN 100 Mbit konektory a inštalácia pomocou CD, to nie sú potešiteľné parametre. Plusom je rodičovská kontrola, technológia CCA aj funkcia IP QoS. Router disponuje iba základnými funkciami, preto ho nepovažujem za najlepšiu voľbu. Je síce lacný, ale to, čo tento router ponúka, cene plne zodpovedá.

Moje tipy

Hoci sa pri pohľade na najpredávanejšie WiFi routre môže zdať, že v ponuke sú len TP-Link routre, nie je to jediná možnosť. Maximálnou rýchlosťou WiFi 2 976 Mb/s, podporou štandardov 802.11ax aj šifrovaním ma zajal router Cudy WR3000. Milovníkom značky Asus dávam do pozornosti router TUF-AX6000 s max. rýchlosťou až 6 000 Mb/s. a 6 externými anténami. Mňa veľmi zaujal aj dvojpásmový WiFi 7 router TP-Link Archer BE230 s max. rýchlosťou WiFi 3 570 Mb/s.

Ďalšie články z kategórie Elektro

Vaše hodnotenie:
(91%)